_dsc_0509

Духовність – умова і міра економічного зростання

_dsc_0509

3 червня в Київському Будинку вчителя відбулася громадська подія, зміст і значення якої, з огляду на процеси, які відбувається в суспільстві, важко переоцінити.

Вперше в Україні десятки знаних громадських, релігійних, політичних діячів та науковців зібралися разом. Зійшлися на Всеукраїнському Форумі «Християнське світобачення і розвиток економіки України», щоб поговорити про головне, як нам всім далі жити, за якими законами? Безсовісного зиску і бездумного споживання, які поставили країну на межу вбивчого розбрату, господарської та екологічної руйнації, морального падіння і самознищення? Чи за заповідями Творця, одну з яких святий Апостол Павло у Посланні до Филипійців (глава -4:2) сформулював так: «І не про себе лише піклуйся, але кожен про інших».

Не кажучи вже про «залізні» у ставленні до людей радянські часи, за яких так і не сформувалася нова людина, і пізніші дрібні «перебудовні» експерименти над економікою і знов таки над людьми, мусимо визнати, що й у добу вже незалежної України для більшості населення нічого не змінилося на краще. Хіба додалася свобода говорити, писати, звертатись про що і куди завгодно та вільно пересуватись по світу.

Як не згадати українського велетня духу і дії Шевченка «Слова, слова та й більш нічого…». Змінюються лідери країни, нації, уряди, партійні утворення, ходять роками, як по замкненому колу одні й ті ж депутати та їх родичі, зникає власне виробництво, збільшується імпорт, тисячами зростає кількість вітчизняних мільйонерів і на цьому фоні збільшуються мільйони тих, що на межі виживання..

Ці реалії нашого сьогодення, до яких більшість громадян вже звикло, як виявилося, не влаштовує і навіть викликає поки що внутрішній спротив у тієї невеликої, але активної частини суспільства, яке зветься українським козацтвом. Це його представники – нащадки відважних, освічених, вільних і духовно багатих людей, які сотнями літ боронили свою родину і свою землю, виступили ініціаторами та основними організаторами згаданого форуму. Вони й забезпечили його проведення у величній історичній будівлі, де засідала Центральна Рада – перша ластівка української державної незалежності.

Засновники Форуму: МО «Козацтво України», МГО «Козацька Територіальна Оборона», Українська академія наук та експертна організація «Міжнародна економічна фундація» поставили за мету всупереч калейдоскопу зовні ефектних подій і фактів нашого сьогодення закликати владу, виробників, все суспільство на мить зупинитись і замислитись… Всім разом і кожному. Над сенсом свого буття, над відповідальністю за свої вчинки, політику, запропоновані реформи чи протестні акції, творчі проекти чи програми виховання дітей. Чи служать вони інтересам більшості громадян? Чи розуміють, що саме служіння цим інтересам є ключем до утвердження в суспільстві справжньої духовності і на її основі – побудови соціально орієнтованої економіки та створення кращих умов для прийдешніх поколінь. Державна незалежність, радо зустрінута всім народом, повинна була принести результати, на які сподівались звичайні громадяни, а саме краще життя. Але вже пройшло 22 роки, а цього не сталося. Українське козацтво, яке завжди відстоювало свободу і справедливість, не може стояти осторонь соціально-економічних проблем, від розв’язання яких залежить майбутнє країни, та й її саме існування. Проблем, які дедалі загострюються. Козацтво шукає свій шлях у виправленні цього становища.

Таким був зміст виступу Верховного отамана і головнокомандувача вище названих козацьких організацій України Валентина Соколовського, який відкрив це поважне зібрання. Ще раніше в одній із своїх статей він писав: «Пародоксально, але в Україні, де населення на більш ніж на 90% вважає себе християнами, тотальне гендлярство, патологічне бажання збагачення «на всьому і вся» стали ознакою доби. Можна нарікати на десятиліття денаціоналізації українців та знищення духовних основ суспільства, зовнішні впливи й недосконалість законодавства… Однак, на мою думку, це відбувається лише тому, що християнські цінності так я не стали внутрішнім світоглядним орієнтиром пересічного українця, потребою його внутрішнього стану…».

Звичайно, духовність народу потерпає насамперед через розбещуючий вплив безсоромних партапаратників і політиканів. Дорвавшись до влади і фінансово – господарських важелів на всіх рівнях, вони б’ють поклони у церквах перед телекамерами і одночасно дедалі більше збагачуються, демонструючи рекорди споживання. Але, як казали класики, народ має правителів, на яких заслуговує, а через мовчазну більшість порядних людей відбуваються найбільші злочини. Потрібна активна позиція громади скрізь і усюди.

В роботі форуму з благословення святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета взяли участь керуючий справами Київської патріархії та намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря єпископ Вишгородський Агапіт та настоятель київського Свято-Володимирського собору протоієрей Борис, які говорили про досі незначний влив християнського світобачення на економку, оскільки людей, які слідують у своєму житті Христовим заповідям в Україні ще мало і своє найважливіше завдання УПЦ КП бачить у тому, що б домагатись миру і взаєморозуміння з усіма патріархіями, а головна мета кожної церкви – добробут і щастя людей на основі віри і добра.

Президент Української академії наук Олексій Оніпко вважає, що повернення суспільства до високої духовності має відбуватись через чесні вибори, а оскільки на цьому шляху багато що заважає, то пропонує скористатися розробленою в академії електронною системою, яка виключає можливість будь-яких фальсифікацій на виборчих дільницях, подібних, до тих, що використовуються у багатьох демократичних країнах.

Подавши глибокий і всебічний аналіз причин, які призвели до нинішнього важкого соціально-економічного стану країни, директор Інституту літератури НАН України Микола Жулинський зробив висновок, що з перших днів після проголошення незалежності і до нині країна прямує хибним шляхом, відходячи все далі від європейських принципів ведення господарства і управління суспільством, попри постійні запевнення керівництва держави про її європейській вибір. Позитивні зрушення відбудуться лише тоді, коли самодостатні громадяни і їх близькі перестануть вести двоїстий спосіб життя: заробляти тут, а вчитись, відпочивати, купувати нерухомість і зберігати гроші за кордоном. Наші завдання з погляду майбутнього України прості і ясні, підсумував академік, нам пора для України жить!

Велике занепокоєння падінням суспільної моралі в країні і негативним впливом деяких шкідливих західних «цінностей» висловив голова Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький. Європейська спільнота, до якої Україна прагне долучитись, має не тільки переваги, а й чимало негативних рис і уподобань. Він також наголосив на особливій ролі у духовному й економічному відродженні нашого суспільства, яку покликане відіграти українське козацтво, що має глибоке духовне і патріотичне коріння. Ніхто в Україні, вважає доктор юридичних наук, не має законного права виступати від імені народу, ніяка державна структура чи громадська організація, а козацтво, якщо воно збере свій Всеукраїнський з’їзд, таке право має. І на цій основі треба створити новий патріотичний громадський рух, який би дав народу можливість брати реальну участь у державотворенні та розбудові економіки для інтересів більшості громадян.

Ректор Українського інституту підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовленні і преси Сергій Правденко бачить причину глибокого соціального розшарування українського суспільства у непрозорій приватизації 90-х років. Наводячи приклад Чехіїї, він згадує, що там по кожному об’єкту був конкурс бізнес -планів, які публікувались у пресі, і всі зацікавлені переконувались, що переміг розумніший. Сьогодні основна причина великої кількості бідних людей в Україні і дуже малому відсотку середнього класу в уніфікованості податків – 15% для всіх виробників. У процвітаючих, справді демократичних і соціально орієнтованих країнах Данії, Норвегії, Швеції, Франції податки диференційовані і по тому, у якому будинку живе людина, інші знають, який податок він сплачує. Все прозоро – заробив своїм розумом, які можуть бути претензії? Нам треба орієнтуватись, вважає Правденко, саме на такі підходи. Свій виступ він завершив так: «Коли мене запитують, за яку я стоятиму владу, відповідаю, за якої народжуваність переважатиме смертність!».

«Якщо людство буде залишатись у тій же якості, що й тепер, його перспективи на краще майбутнє дорівнюють нулю», – сказав на початку своєї промови Президент асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Він пояснив, що це чи не в першу чергу загрожує Україні. Її велика територія з багатими сировинними ресурси давно входить у сферу інтересів західних високорозвинених країн, де в наслідок суспільно-моральної кризи, вже немає кому продавати свої товари. Їм потрібні нові землі і платіжеспроможне населення, для якого вони даватимуть кредити і ввозитимуть свої товари для купівля з цих же коштів. В Україні цей проект успішно здійснюється – імпортні вироби легкої промисловості вже складають 95%. Призначення бізнесу не прибуток, а створення суспільно-корисного продукту, вважає Сугоняко, в цьому зв’язок духовності і економіки. Вся наша економіка і досі орієнтована на те, що ресурси в країні невичерпні, тому господарство скрізь ведеться так, що земля, вода, повітря стає негодним. Дух народу проявляється у владі, а сьогодні влада розпоряджається активами, які належать не їй, а народу. Тому що б що-небудь змінити в країні треба кожному починати з себе, набути нової якості, насамперед духовної.

Голова Республіканської християнської партії України Микола Поровський у своєму виступі переконливо доводив, що загроза енергетичної та екологічної катастрофи, яка нависла над країною є наслідком, того, християнське світобачення досі є суттю і основою дій незначної частини громадян. Національна економіка побудована таким чином, що всі галузі зацікавлені у виробництві якомога більшого обсягу продукції, і відповідно, й найбільшому енергоспоживанні. Як наслідок – держава не надає належної уваги альтернативним джерелам електроенергії, насамперед сонячної та вітряної, а цим займаються ентузіасти.

Під час роботи Форуму на його адресу надходили привітання, зокрема й з Москви від Міжнародної Козацької Асамблеї та Клубу Героїв Радянського Союзу, з якими Валентин Соколовський минулої зими організував участь вихованців Київського військового ліцею ім. І.Богуна МО України в Міжнародному Різдв’яному Кремлівському кадетському балі, де наші хлопці і їх подруги-школярки показали високий танцювальний клас.

Загальну високу ідейну і духовні налаштованість учасників форуму відобразив у своєму блискучому виступі без мікрофону Герой України, народний артист України Анатолій Паламаренко. Він натхненно прочитав дуже співзвучний за змістом форуму епохально-програмний вірш Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм, в Україні і не в Україні моє дружнє посланіє». Підтвердженням глибокої шани до нього і ,разом і з тим, розумінням глибини його нострадамівського бачення нашого важкого сьогодення стали квіти покладені учасниками форуму до пам’ятника великому Кобзареві у парку його імені.

Учасники форуму тепло сприйняли заключну пропозицією Валентина Соколовського, щоб це зібрання стало щорічним, а протягом року проходили семінари та круглі столи фахівців певних напрямків.

В прийнятому на форумі зверненні до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра підкреслюється, що економічні моделі розвитку України, які зараз пропонуються до втілення, безперспективні, як й новації попередніх керманичів держави, бо не спрямовані на зміни в суспільній свідомості та ставленні до одвічних християнських морально-етичних цінностей, виключно на яких має ґрунтуватися одержання і розподіл прибутку, а відтак і розвиток, буття нації. Запропоновано провести в столиці другий, вже міжнародний форум такого ж спрямування, значно ширший за кількістю учасників і тематичним розгалуженням магістральної теми. Результатом цього заходу, на переконання учасників форуму, мають стати всебічно обґрунтовані програми і заходи, реалізація яких дасть українському суспільству необхідні зміни, відновить довіру до владних і політичних інститутів країни та гарантує їй мир і злагоду на тривалий час.

Отже цілі ясні, завдання зрозумілі, справа за малим – єднаймося і діймо заради кращого сьогодення і прийдешнього України!

Прес-служба

МО «Козацтво України»

2013-06-04 16:41:11
Прес-служба МО «Козацтво України»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *